Trasa 109: Białowieża, Dziedzinka

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Szlak Dębów Królewskich i Książąt Litewskich

Nawiguj

Jest to ścieżka edukacyjna w Puszczy Białowieskiej. Ma długość około 500 metrów. Wiedzie wśród wiekowych dębów, z których najstarsze mają nawet 500 lat. Drzewa nazwane są imionami polskich królów i książąt litewskich.

Ścieżka przystosowana jest do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Rezerwat pokazowy żubrów (koło Białowieży)

Nawiguj

Żubr jest symbolem Białowieskiego Parku Narodowego. Nic dziwnego, że powstało tutaj miejsce w którym każdy może zobaczyć te majestatyczne zwierzęta. Jednak, wbrew nazwie, to niejedyna atrakcja rezerwatu. Podczas godzinnego spaceru spotkacie tu także łosie, jelenie, sarny i dziki, a także drapieżniki – rysia i wilka. Ciekawostką są tu koniki typu tarpana oraz żubronie (krzyżówka żubra z bydłem domowym).

Strona rezerwatu

Miejsce mocy w Puszczy Białowieskiej

Nawiguj

Jest to niewielka polana w Puszczy Białowieskiej. Według radiestetów występuje tu podwyższone promieniowanie elektromagnetyczne o dobroczynnym wpływie. Podejrzewa się, że było to miejsce kultu dawnych Słowian.

Na polanie stoi mała, drewniana wieża widokowa.

Rezerwat ścisły Białowieskiego Parku Narodowego

Nawiguj

Wycieczkę do rezerwatu rozpoczynamy przy siedzibie PTTK w Białowieży. Rezerwat jest najcenniejszą częścią Białowieskiego Parku Narodowego. Jego zwiedzanie możliwe jest wyłącznie z licencjonowanym przewodnikiem.

Podczas wycieczki zobaczymy las nietknięty ręką człowieka! Możemy także liczyć na spotkanie różnych żyjących tu gatunków zwierząt.

Przy okazji warto zwiedzić park pałacowy w Białowieży (znajdujący się na początku trasy naszej wycieczki), który niegdyś otaczał pałac carski z XIX wieku.

Uwaga: Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja wycieczki.

Strona PTTK

Stacja Białowieża Pałac, ul. Kolejowa 17, Białowieża

Nawiguj

Jest to budowla nawiązująca wyglądem do znajdującej się tu wcześniej stacji kolejowej z 1897 r. Stacja powstała na potrzeby istniejącego tu niegdyś pałacu carskiego. Niestety dzisiejszy obiekt nie jest jej wierną rekonstrukcją. Obecnie mieści się tu kawiarnia.

Muzeum Przyrodniczo-Leśne im. prof. Jana Miklaszewskiego, Park Pałacowy 11, Białowieża

Nawiguj

Muzeum poświęcone jest faunie i florze Białowieskiego Parku Narodowego. Zaprezentowano tu charakterystyczne dla Puszczy Białowieskiej zbiorowiska leśne, procesy ekologiczne i zjawiska przyrodnicze. Osobna część ekspozycji przedstawia sposoby użytkowania puszczy na przestrzeni dziejów. Zwiedzanie uatrakcyjniają ciekawie zaaranżowane dioramy.

Strona muzeum

Cerkiew pw. św. Mikołaja, ul. Stoczek 14, Białowieża

Nawiguj

Jest to cerkiew prawosławna, wzniesiona w latach 1894–1897. Jej fundatorem był car Aleksander III. W jej wnętrzu warto zobaczyć ikonostas wykonany z chińskiej porcelany (jedyny taki w Polsce).

Cerkiew uległa znacznym zniszczeniom w pierwszych dniach II wojny światowej. Ponadto w czasie niemieckiej okupacji dokonywano tu egzekucji miejscowej ludności (skazanych wieszano na szubienicach montowanych na przycerkiewnych drzewach).

Stacja Białowieża Towarowa, ul. Stacja Towarowa 4, Białowieża

Nawiguj

Jest to nieczynna stacja kolejowa, zbudowana w 1903 r. Do naszych czasów bez większych zmian przetrwał budynek dworca. Dziś mieści się w nim restauracja. Obok stoi wieża ciśnień, w której obecnie można wynająć pokój na nocleg.

Na torach stacyjnych stoją zabytkowe lokomotywy i wagony. Można stąd także wyruszyć na przejażdżkę drezyną rowerową.

Dom Lecha Wilczka, ul. Browska 3, Białowieża

Nawiguj

Lech Wilczek był znanym polskim przyrodnikiem i fotografem, autorem książek i albumów o tematyce przyrodniczej. Był także wieloletnim partnerem Simony Kossak. W Białowieży możemy zobaczyć dom, w którym mieszkał po jej śmierci (przedtem razem mieszkali w leśniczówce Dziedzinka).

Leśniczówka Dziedzinka (koło Białowieży)

Nawiguj

Leśniczówka została zbudowana w 1935 r. Położona jest w Puszczy Białowieskiej. Przez ponad 35 lat mieszkała tu Simona Kossak, pochodząca ze znanej rodziny malarzy polska biolog i profesor nauk leśnych, orędowniczka ochrony przyrody.

Uwaga: leśniczówka znajduje się w granicach rezerwatu ścisłego i nie jest udostępniona do zwiedzania.