Pałac w Falborzu, Falborz 42/2
Kościół pw. św. Michała Archanioła (ul. Hugona Kołłątaja) i mury miejskie, Brześć Kujawski
Budowa kościoła rozpoczęła się w XIV wieku. Do 1864 r. była to świątynia klasztorna dominikanów. Po okresie wojen ze Szwecją w XVII wieku przebudowano ją w stylu barokowym. Ostatnia ważna przebudowa miała miejsce po pożarze w 1922 r. Wewnątrz warto zobaczyć manierystyczny obraz Matki Bożej Różańcowej, znajdujący się w ołtarzu głównym.
W pobliżu świątyni można zobaczyć relikty średniowiecznych murów miejskich.
Plac Władysława Łokietka, Brześć Kujawski
Na placu znajduje się niewielki skwer. Stoi tu pomnik Władysława Łokietka. Przy placu wznosi się średniowieczny kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika.
Zamek w Brześciu Kujawskim, ul. Dubois 10, Brześć Kujawski
Zamek zbudowano w XIV wieku. Podczas potopu szwedzkiego został zniszczony. Rozebrano go około 1800 r. Na jego fundamentach powstał obecny budynek, który po 1918 r. przebudowano w stylu późnoklasycystycznym. W jego piwnicach i przyziemiu prawdopodobnie zachowały się relikty dawnej warowni.
Muzeum Techniki Rolniczej i Gospodarstwa Wiejskiego, Kujawskie Muzeum Oręża, Nauki i Techniki i Kujawskie Muzeum Kolei, Redecz Krukowy 8a
Są to muzea typu skansenowego. Można w nich zobaczyć przede wszystkim liczne zabytki techniki, m.in.: maszyny rolnicze, pojazdy konne, maszyny i urządzenia produkcyjne, zabytkowe samochody, motocykle, lokomotywy, wagony, czy tramwaje. Wśród innych muzealiów warto zwrócić uwagę na militaria oraz pamiątki po zakładach rzemieślniczych.
Dwór, Świesz 76
Rynek, Radziejów
Kościół pw. św. Mikołaja Biskupa, Pieranie 36/1
Jest to barokowy kościół, zbudowany w latach 1732-1736 bez użycia gwoździ. Jego wnętrze zdobi rokokowa polichromia, ukończona w 1854 r. Szczególną uwagę warto zwrócić na unikatowe wyobrażenie kapeli pierańskiej. W ołtarzu głównym znajduje się słynący łaskami, renesansowy obraz Matki Boskiej Pierańskiej. Kościół ten jest najważniejszym sanktuarium ziemi kujawskiej.