Trasa 118: Lubostroń, Łabiszyn, Szubin, Stary Jarużyn, Nakło nad Notecią

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Pałac w Lubostroniu, Lubostroń 1

Nawiguj

Pałac zbudowano w latach 1795–1802 w stylu klasycystycznym. Obok znajdują się klasycystyczna oficyna, stajnia i wozownia oraz neogotyckie zabudowania folwarczne. Budynki otacza park krajobrazowy.

Obecnie w pałacu odbywają się różne wydarzenia kulturalne. Działa również restauracja oraz hotel.

Łabiszyńska Wyspa, ul. Parkowa 7, Łabiszyn

Nawiguj

Wyspę opływają Noteć i Kanał Notecki. Zrekonstruowano na niej dawne założenie parkowe z XIX wieku (typu angielskiego parku krajobrazowego). Na wyspie znajdują się relikty zamku z XIV wieku. W sezonie działa tutaj marina, w której można wypożyczyć sprzęt wodny.

Ratusz, pl. 1000-lecia 1, Łabiszyn

Nawiguj

Ratusz zbudowano w XX wieku. Na placu przed nim znajduje się niewielki skwer. Okoliczna zabudowa pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Wyróżnia się tu tzw. dom Pod Pannami z 1903 r.

Kościół pw. św. Mikołaja, ul. Barcińska 5, Łabiszyn

Nawiguj

Kościół zbudowano w latach 1688-1698 na miejscu spalonej, drewnianej świątyni. W 1720 r. także został zniszczony przez pożar. Odbudowano go w 1731 r. Do XIX wieku był to kościół klasztorny reformatów. Po kasacie klasztoru funkcjonował jako kościół parafialny.

W środku warto zobaczyć neobarokowy ołtarz główny. Przed kościołem rośnie dąb, który, według tradycji, posadził sam Władysław Jagiełło.

Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna, ul. Szkolna 2, Szubin

Nawiguj

Muzeum ma charakter lokalny. Przedstawia historię Szubina i okolicy oraz etnografię ziemi szubińskiej. Podczas zwiedzania moją uwagę przykuły szczególnie ekspozycje dotyczące powstania wielkopolskiego oraz lokalnego harcerstwa.

Strona muzeum

Alpakowy Ogród, Stary Jarużyn 18

Nawiguj

Jest to gospodarstwo agroturystyczne, w którym możemy zobaczyć różne zwierzęta, przede wszystkim alpaki, lecz także kozy, owce, czy króliki. Zwierzęta chodzą tu swobodnie wokół nas. Można je głaskać, a nawet karmić (pokarm dostępny jest na miejscu). Z odwiedzin ogrodu zadowoleni będą szczególnie najmłodsi.

Strona ogrodu

Rynek, Nakło nad Notecią

Nawiguj

Wokół Rynku zachowało się kilka kamienic z przełomu XIX i XX wieku. W jego centrum jest fontanna z oryginalną rzeźbą, przedstawiającą dziewczynkę z konewką. Można ją oglądać, siedząc na ławce obok Józefa Piłsudskiego. Z boku placu stoi ponadto pomnik Wdzięczności Wojsku Polskiemu.

Kościół pw. św. Wawrzyńca, ul. Kościelna 6, Nakło nad Notecią

Nawiguj

Kościół zbudowano w latach 1844-1847, a rozbudowano w dwudziestoleciu międzywojennym. Jest to budowla klasycystyczna z elementami neobarokowymi. W środku warto zobaczyć witraże przedstawiające polskich świętych i błogosławionych oraz malowidła ścienne ze scenami z życia Jezusa.

Muzeum Ziemi Krajeńskiej, ul. Pocztowa 14, Nakło nad Notecią

Nawiguj

Muzeum mieści się w zrekonstruowanym spichlerzu zbożowym z przełomu XIX i XX wieku. Wystawa stała pozwala poznać dzieje Nakła nad Notecią i jego okolicy od pradziejów po współczesność. W ogródku za muzeum urządzono lapidarium. Zgromadzono w nim kostki brukowe, wykonane z nagrobków ze zniszczonego cmentarza żydowskiego.

Strona muzeum

Dawna prochownia, ul. Moniuszki 25 (na terenie cmentarza), Nakło nad Notecią

Nawiguj

Prochownię zbudowano w 1891 r. w stylu neogotyckim. Obecnie jest to kaplica cmentarna. Z racji położenia na wzgórzu widać stąd panoramę miasta.