Zamek w Gniewie, ul. Zamkowa 3, Gniew
Rynek, pl. Grunwaldzki, Gniew
Rynek otaczają cenne, zabytkowe kamienice. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na tzw. gniewskie leby, XV-wieczne domy podcieniowe (niespotykane gdzie indziej na Pomorzu). Pośrodku placu stoi ratusz z przełomu XIV i XV wieku, a na jednym z rogów rynku- studnia z 1873 r.
Trasa turystyczna pn. “Gniew przez dziurkę”, Gniew
Tę oryginalną trasę turystyczną wyznaczają metalowe rzeźby starych aparatów fotograficznych. Umieszczono w nich dawne zdjęcia miejsc w których stoją. Ponadto, na trasie możemy spotkać rzeźby starych telefonów, które umożliwią nam posłuchanie ciekawych historii.
Kościół pw. św. Mikołaja, ul. Kursikowskiego 4, Gniew
W XIV wieku, Krzyżacy wybudowali kościół w stylu gotyckim. W XV wieku został rozbudowany. Wyposażenie świątyni pochodzi głównie z XIX wieku. Wśród starszych zabytków warto wymienić m.in. gotycką czaszę dawnej chrzcielnicy, renesansowe stalle, czy XVII-wieczne ornat i monstrancję. Od około 1557 r. do 1596 r. świątynia służyła protestantom.
Ogród Historii, ul. Sambora 10, Gniew
Jest to mały skwer, na którym w oryginalny sposób zaprezentowano historię miasta. Opowiadają ją różne figury, rzeźby czy tablice, ustawione wśród zieleni.
Dawne spichlerze, ul. Jakusz-Gostomskiego, Gniew
Sanktuarium Matki Bożej Piaseckiej (miejsce objawień), Piaseczno
Jest to miejsce objawienia maryjnego z II połowy XIV wieku. Matka Boska ukazała się tu sparaliżowanemu synowi smolarza i uzdrowiła go. Dziś znajduje się tu modernistyczny kompleks pielgrzymkowy: ołtarz, dzwonnica, droga krzyżowa oraz studzienka, pozwalająca czerpać wodę ze źródła uświęconego objawieniem.
W pobliskim, XIV-wiecznym kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny znajduje się słynąca łaskami figurka, przedstawiająca Matkę Boską, która ukazała się w tym miejscu.
Centrum Kultury Zamek (pl. Zamkowy 3) i Rynek, Nowe nad Wisłą
Centrum mieści się w zachowanym, głównym skrzydle XIV-wiecznego zamku krzyżackiego. Po jego obejrzeniu udajemy się na pobliski Rynek. Otaczają go kamienice, które stylem nawiązują do secesji i eklektyzmu.