Trasa 123: Częstochowa, Blachownia

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Złota Góra, Zawodzie-Dąbie

Nawiguj

Jeśli będziecie przemierzać Szklak Orlich Gniazd to z pewnością wzgórze wapieni górnojurajskich będzie na waszej liście. Pierwsze wzmianki o niej pojawiają się już w 1474 roku. W czasie okupacji znajdował się tam niemiecki obóz jeniecki. 281 m n.p.m. nie jest imponującą wysokością, lecz położenie sprawia, że można stąd podziwiać imponującą panoramę Częstochowy. U podnóża napotkamy niszczejący i zrujnowany park miniatur skalnych

Plac Władysława Biegańskiego w Częstochowie, Bielańskiego 45, Częstochowa

Nawiguj

Na uboczu placu możemy zobaczyć kościół pw. Św. Jakuba Apostoła. Kościół pierwotnie był cerkwią, lecz po zakończeniu I wojny światowej stał się kościołem filialnym parafii Św. Zygmunta. Przed ratuszem został wzniesiony pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego.

Muzeum Częstochowskie- Ratusz miejski, Aleja Najświętszej Maryi Panny 45, Częstochowa

Nawiguj

Muzeum Częstochowskie znajdziemy w budynku ratusza. Możemy tam dowiedzieć się nie tylko faktów dotyczących dziejów Częstochowy, ale również zobaczyć wystawy współczesnych artystów. Ratusz został wybudowany w latach 1826–1834.

Strona muzeum

Muzeum Produkcji Zapałek, Ogrodowa 68, Częstochowa

Nawiguj

W 1882 roku w Częstochowie wybudowano fabrykę zapałek, a od 2002 roku działa jako muzeum. Co ciekawe to jedyne nadal otwarte dla zwiedzających muzeum zapałek w Europie. Jeśli macie ochotę zwiedzić muzeum to koniecznie zadzwońcie pod podany na stronie numer telefonu.

Strona muzeum

Jasna Góra, ul. o. A. Kordeckiego 2, Częstochowa

Nawiguj

Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze jest od lat azymutem polskich pielgrzymów. Cudowny obraz Matki Bożej Częstochowskiej jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych wizerunków Matki Bożej w świecie. To właśnie Jego możemy podziwiać w centralnym punkcie kaplicy. Na Jasnej Górze zobaczymy nie tylko obiekty sakralne, ale również przedmioty z obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, Aleja Najświętszej Maryi Panny 4, Częstochowa

Nawiguj

Jedyne miejsce, aby dowiedzieć się o przemyśle górnictwa rudnego w Polsce to muzeum, które mieści się w Śródmieściu Częstochowy. Główna wystawa jest umiejscowiona w podziemnym korytarzu wydrążonym w latach 1974-1976. Eksponaty znajdujące się w muzeum pochodzą od różnych kopalni z obszarów częstochowskich. Dzięki takim obiektom dziedzictwa kulturowe mogą trwać nieustannie.

Strona muzeum

Muzeum Historii Kolei, Ul. Pułaskiego 100/120, Częstochowa

Nawiguj

Na pierwszym piętrze budynku stacji kolejowej Częstochowa Stradom znajduje się Muzeum Historii Kolei. Muzeum powstało z ramienia pasjonatów, którzy chcieli przekazać kawałek historii polskiego kolejnictwa. Została nawet odtworzone pomieszczenie zawiadowcy stacji. Symulator jazdy elektrowozem jest inspirującym przeżyciem dla fanów kolejnictwa. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Strona muzeum

Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II, Jagiellońska 67/71, Częstochowa

Nawiguj

Zaskakującym i wartym uwagi miejscem na mapie Częstochowy jest właśnie Muzeum Monet i Medali JPII. Jest to miejsce założone przez Krzysztofa Witkowskiego. Jego pasja i poświęcenie dla tego miejsca jest widoczne w każdym calu tego muzeum. Zobaczymy tu potężną kolekcję 2 tysięcy monet w tym większość z wizerunkiem polskiego papieża. Jeśli chcesz zobaczyć monetę o nominale 200 tysięcy złoty to z pewnością musisz odwiedzić to miejsce. Nie tylko monety i medale pielgrzymkowe są udostępnione zwiedzającym, ale również inne pamiątki związane z JPII.

Strona muzeum

Plaża miejska Blachownia, Wczasowa 7, Blachownia

Nawiguj

To aż 47 h zalew otoczony sosnowym borem. Jest uznawana za jedną z najurokliwszych plaż w województwie śląskim. Jest tu molo, pomosty, ścieżki rowerowe oraz wieża widokowa. Na miejscu możemy wypożyczyć rower wodny lub kajak.