Pałac Koszęcin, Zamkowa 3, Koszęcin
Pałac jest pięknie zachowanym przykładem architektury neoklasycznej i jest wpisany do kategorii zabytków I klasy. Pałac od roku 1953 jest siedzibą Zespołu Pieśni i Tańca “Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Jego pomnik możemy zobaczyć na dziedzińcu. Pałac jest położony w parku krajobrazowym, w którym oprócz pospolitych gatunków drzew występujących w Polsce możemy spotkać kilka drzew egzotycznych.
Pałac w Kochcicach, Zamkowa1, Kochcice
Zwany również jako Pałac Ludwika Karola von Ballestrema. Budowa pałacu rozpoczęła się w pierwszej połowie XX w. Styl pałacu jest neobarokowy. Dziś mieści się tam Wojewódzki Ośrodek Rehabilitacji. Z tego względu nie jest udostępniony dla zwiedzających. Wokół pałacu rozciąga się śliczny park zaprojektowany w dwóch stylach (angielskim i francuskim).
Kościół pw. św. Józefa i drewniana dzwonnica, Powstańców Śląskich 95, Sadów
Kościół pw. św. Józefa jest jednym z najstarszych zachowanych w dobrym stanie kościołów konsekrowanych w XIV w. na terenie Śląska. Przez parę lat była świątynią protestancką przez co również zmieniła swój uprzedni wygląd. Jednak po przejęciu jej przez Katolików została odbudowana. Wyposażenie kościoła jak i główny ołtarz zaliczamy do stylu barokowego. Obok kościoła znajduje się murowano-drewniana dzwonnica z XVII w. Dzięki niej Sadów znalazł się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.
Kościół św. Mikołaja w Lublińcu, św. Mikołaja 1, Lubliniec
Początkowo był to budynek gotycki, ale niestety nie znamy dokładniej daty powstania kościoła. Późniejsze prace nad kościołem miały styl barokowy, lecz następne przebudowy kościoła, które miały miejsce w kolejnych wiekach spowodowały, iż zatracił on swoje charakterystyczne cechy stylu barokowego.
Rynek w Lublińcu, pl. Konrada Mańki, Lubliniec
Rynek Lubliniecki cieszy się dużą sławą wśród innych znajdujących się w obszarze województwa śląskiego. Znajdziemy na nim rosnący klon pospolity, który jest pomnikiem przyrody, ale również zabytkową studnię. Zabudowa, którą możemy zobaczyć w obrębie rynku pochodzi z XVIII, XIX i XX w. W jednej z kamienic mieści się multimedialne muzeum “Pro memoria Edith Stein” patronki Lublińca.
Dom Zakonny Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, Marszałka Józefa Piłsudskiego 6, Lubliniec
Pierwotnie było tutaj tylko Niższe Seminarium Duchowne, lecz od 1931 roku jest również kościół pw. św. Stanisława Kostki. W podziemiach tego kościoła znajduje się kaplica pw. Matki Bożej Fatimskiej.
Zamek w Lublińcu, Grunwaldzka 30, Lubliniec
Zamek jest utrzymany w stylu barokowym. Pierwsze wzmianki o nim ukazały się w 1397r. Pierwszymi mieszkańcami byli Książęta opolsko-raciborscy. W czasach PRL- u został doprowadzony do stanu nienadającego się do użytku. Na początku XXI w. został wyremontowany przez jednostkę prywatną i dziś znajduje się do hotel.
Zalew Droniowicki, Stawowa, Lubliniec
Jest to sztuczny akwen wodny znajdujący się przy rzece Lublinica. Dla miłośników wędkowania jest to świetna okazja, żeby odpocząć na łonie natury i złowić karpia lina czy nawet szczupaka. Na terenie znajduje się plac zabaw dla dzieci.
Jednostka Wojskowa Komandosów w Lublińcu, Sobieskiego 35, Lubliniec
Staw Posmyk, Lubliniec – Kokotek
Ten kto uwielbia wypoczynek nad wodą wśród sosnowych lasów to niewątpliwie jest to miejsce dla niego. Możemy tutaj uprawiać turystykę pieszą, konną czy rowerową. W sezonie jesiennym las oferuje nam grzybobranie.