Półwysep Głowa Orła, Borne Sulinowo
Muzeum Militarnej Historii, ul. Wojska Polskiego 1, Borne Sulinowo
W muzeum można obejrzeć różnego rodzaju pojazdy wojskowe: ciężarówki, wozy opancerzone, haubicę samobieżną, czy czołg. Co ważne, wszystkie są w pełni sprawne! Organizowane są tutaj eventy, w trakcie których muzealne eksponaty można zobaczyć podczas dynamicznych pokazów, z użyciem profesjonalnej pirotechniki. Jest to jedyne takie muzeum w Polsce.
Punkt widokowy na Wrzosowiska Kłomińskie
Punkt widokowy znajduje się w rezerwacie przyrody Diabelskie Pustacie. Rezerwat chroni Wrzosowiska Kłomińskie – największe w Polsce i jedne z największych w Europie. Wrzosowiska te powstały na terenie dawnego poligonu wojskowego. Wrzos zajął teren pozbawiony – w wyniku działalności wojskowej – pierwotnej roślinności.
Protip: Najbardziej spektakularne widoki zagwarantuje Wam wizyta na przełomie sierpnia i września.
Poradziecki skład głowic jądrowych (obiekt 3002), Brzeźnica-Kolonia
Skład powstał w latach 70. XX wieku. Był jednym z trzech takich obiektów w Polsce. Do dziś zachowało się po nim niewiele: dwa magazyny głowic jądrowych, kilka elementów infrastruktury, pozostałości po okopach i ukryciach dla pojazdów i żołnierzy, wartownie oraz plac apelowy.
Skansen Bojowy I Armii Wojska Polskiego, Zdbice
W skansenie prezentowane jest uzbrojenie, wykorzystywane przez polskich żołnierzy w walkach o przełamanie Wału Pomorskiego w 1945 r. Obecnie na wystawie można zobaczyć m.in. czołg T-34-85, haubicę oraz działo przeciwlotnicze.
Skansen znajduje się nad jeziorem Zdbiczno – zejście nad brzeg zajmie Wam chwilę. Darmowy parking przy skansenie jest dobrym miejscem na nocleg.
Aleja Gwiazd Sportu, Wałcz
Aleja położona jest malowniczo nad jeziorem Raduń. Poświęcona jest sportowcom, którzy urodzili się, lub trenowali w Wałczu. Obok poszczególnych tabliczek z nazwiskami uhonorowanych osób można przeczytać informacje na ich temat.
Muzeum Ziemi Wałeckiej, ul. Pocztowa 14, Wałcz
Muzeum ma charakter lokalny. Można tu poznać pradzieje regionu Wałcza oraz jego historię aż do odbudowy miasta po II wojnie światowej. Interesujące zbiory dotyczą walk o przełamanie Wału Pomorskiego oraz osadnictwa na okolicznych terenach po 1945 r. Część eksponatów stanowią artystyczne meble i wyroby rzemiosła artystycznego.
Most Kłosowski, al. Zdobywców Wału Pomorskiego 99, Wałcz
Jest to most wiszący, zbudowany w 1978 r. Ma 85 metrów długości. Łączy brzegi rynnowego jeziora Raduń w jego najwęższym miejscu. Przeznaczony jest dla ruchu pieszego.
Skansen fortyfikacyjny Grupa Warowna Cegielnia, ul. Południowa, Wałcz
Grupa warowna Cegielnia położona jest między jeziorami Zamkowym i Chmiel Duży. Stanowi część umocnień Wału Pomorskiego. Obecnie znajduje się tu skansen militarny. Można zwiedzać umocnienia, a w pawilonie wystawienniczym zobaczyć militaria, umundurowanie, fotografie i dokumenty, związane z walkami na Pojezierzu Wałeckim w trakcie II wojny światowej. Niezwykle interesująca jest plenerowa ekspozycja broni i pojazdów wojskowych.