Trasa 88: Włodkowice, Morsko, Kroczyce, Żarki, Mirów, Bobolice

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Pałac we Włodowicach, ul. Krakowska 24, Włodowice

Nawiguj

Pałac zbudowano w II połowie XVII wieku w stylu barokowym. Był kilkukrotnie przebudowywany. W XX wieku w skutek pożarów i zaniedbań popadł w ruinę i w takim stanie można go oglądać dzisiaj.

Zamek Bąkowiec, ul. Zamkowa 70, Morsko

Nawiguj

Zamek powstał w ramach systemu orlich gniazd. Pierwsza wzmianka o warowni w tym miejscu pochodzi z 1390 r. Informacje o zamku murowanym pochodzą z 1531 r. Kilkukrotnie zmieniał właścicieli. W XVII wieku był już w ruinie i w takiej formie przetrwał do dziś.

Przebiega tędy Szlak Orlich Gniazd.

Okiennik Wielki

Nawiguj

Jest to grupa skał wapiennych. W jednej z nich znajduje się charakterystyczne okno skalne. W średniowieczu u ich podnóża istniał gród obronny. Natomiast w znajdującej się poniżej skalnego okna jaskini odkryto krzemienne narzędzia z paleolitu.

Jest to miejsce popularne wśród wspinaczy. W pobliżu przebiegają dwa szlaki turystyczne: Szlak Orlich Gniazd i Szlak Skarżycki.

Jaskinia Głęboka

Nawiguj

Jest to jaskinia krasowa, położona w górze Zborów. Ma 190 metrów długości. W przeszłości w jaskini oraz w jej okolicy prowadzono eksploatację surowców mineralnych. Dziś udostępniono ją turystom. Jej zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem.

Strona jaskini

Skały Rzędkowickie

Nawiguj

Jest to grupa skał wapiennych. Najbardziej charakterystyczny, dzięki skalnemu oknu, jest Okiennik Rzędkowicki. Odnaleziono tu grociki strzał scytyjskich, datowane na około 600 r. przed naszą erą. To jedno z nielicznych takich znalezisk w Polsce. Z kolei w okresie od VI do VII wieku w rejonie skał istniała prymitywna osada obronna.

Dziś jest to miejsce popularne wśród wspinaczy. Przebiegają tędy dwa szlaki turystyczne (zielony i czarny).

Cmentarz żydowski, ul. Polna 26a, Żarki

Nawiguj

Cmentarz założono w 1821 r. W 1942 r. Niemcy rozstrzelali tu 300 osób pochodzenia żydowskiego. Po II wojnie światowej obiekt ulegał degradacji. Do dziś zachowało się tu ponad 700 macew. Najstarszy istniejący nagrobek pochodzi z 1835 r.

Muzeum Dawnych Rzemiosł, ul. Ofiar Katynia 5, Żarki

Nawiguj

Muzeum mieści się w około stuletnim młynie. Przygotowano tu wystawę poświęconą dawnym rzemiosłom: młynarstwu, piekarstwu, szewstwu, bednarstwu i kołodziejstwu. W muzeum można również zobaczyć ekspozycję dotyczącą dziejów Żarek i oczywiście poznać działanie dawnego młyna. Warto podkreślić, że dzięki zastosowaniu multimediów wizyta w tym miejscu stanowi ciekawą zabawę dla dużych i małych odkrywców.

Strona muzeum

Zamek w Mirowie, Mirów

Nawiguj

Zamek zbudowano w XIV wieku. Powstał w ramach systemu orlich gniazd. W toku dziejów był rozbudowywany. Mocno ucierpiał podczas potopu szwedzkiego. Od tego czasu zaczął popadać w ruinę. W takiej formie można go oglądać dzisiaj.

Obok zamku przebiega Szlak Orlich Gniazd.

Uwaga: Zwiedzanie możliwe tylko z zewnątrz.

Zamek Królewski w Bobolicach, Bobolice 1

Nawiguj

Zamek zbudowano w XIV wieku, w ramach systemu orlich gniazd. Mocno ucierpiał w trakcie wojny domowej o koronę po elekcji z 1587 r. Poważnych zniszczeń doznał także w trakcie potopu szwedzkiego i od tego czasu zaczął popadać w ruinę.

Pod koniec XX wieku obecni właściciele zamku rozpoczęli jego odbudowę. Obiekt udostępniony jest do zwiedzania. Można zobaczyć jego częściowo zrekonstruowane wnętrza oraz podziwiać panoramę okolicy z tarasu widokowego. Przy zamku powstały hotel i restauracja. Tuż obok warto zobaczyć wapienny ostaniec skalny – Bramę Bobolicką (Laseckich).

Zamek “zagrał” Wawel w serialu pt. “Korona królów”. W jego pobliżu przebiega Szlak Orlich Gniazd.