Plaża miejska, al. Turystów, Pisz
Rynek (pl. Daszyńskiego), Pisz
Proponuję krótką wizytę na piskim rynku. Wśród okolicznej zabudowy uwagę zwraca neogotycki ratusz. Przechadzając się po placu warto także obejrzeć tzw. pruską babę. Według jednych ten tajemniczy obelisk jest obiektem kultu Prusów. Inni uważają z kolei, że pomnik powstał w XIX wieku na pamiątkę przemarszu wojsk napoleońskich.
Rejs statkiem “Smętek”, Pisz
Rejs odbywa się po rzece Pisie oraz jeziorze Roś i trwa godzinę. W jego trakcie możemy podziwiać piękno mazurskiej przyrody, a także zobaczyć Pisz z innej perspektywy.
Wieża ciśnień, ul. Gdańska 11, Pisz
Schron bierny Regelbau 502, ul. Nidzka 11, Pisz
Schron jest częścią dawnych, niemieckich umocnień, tzw. Pozycji Piskiej. Zbudowano go w 1939 r. Jest pierwszą na świecie i jedyną w Polsce konstrukcją typu Regelbau 502. W jego wnętrzu zachowało się wiele elementów pancernego wyposażenia. Znajduje się tu interesująca wystawa militarno-historyczna.
Zwiedzanie schronu jest bezpłatne. Odbywa się z przewodnikiem, który z pasją przedstawia historię tego miejsca, a wielu eksponatów można tutaj dotknąć i sprawdzić jak działają.
Śluza Guzianka I, Ruciane-Nida
Jest to śluza komorowa, łącząca jeziora Bełdany i Guzianka Mała. Zbudowano ją w 1879 r. W 2019 r. prześluzowano tu najwięcej jednostek spośród wszystkich śluz w Polsce. Z powodu natężenia ruchu, w 2020 r. uruchomiono obok śluzę Guzianka II.
Park Dzikich Zwierząt im. prof. Benedykta Dybowskiego, Kadzidłowo 2
Jest to ogród zoologiczny, położony w Puszczy Piskiej. Znajduje się w nim ponad 100 gatunków zwierząt. Obok rodzimej fauny można tu zobaczyć zwierzęta pochodzące z Syberii i Dalekiego Wschodu. Część z nich, to przedstawiciele rzadkich, lub ginących gatunków.
Rozległość parku i jego naturalne położenie sprawiają, że momentami możemy poczuć się tu niczym na safari. Z tym, że większość oglądanych tutaj zwierząt jest zaprzyjaźniona z człowiekiem. W przypadku części z nich możliwe jest nawet wchodzenie do ich wybiegów, karmienie ich, czy głaskanie.
Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem.
Galindia, Iznota
Jest to wyjątkowy kompleks hotelowy, położony nad jeziorem Bełdany. Stylem nawiązuje do kultury Galindów, bałtyjskiego plemienia żyjącego na tych terenach od około V wieku przed naszą erą do około XIII wieku naszej ery.
Kompleks jest niezwykle rozbudowany, będąc swoistą rekonstrukcją grodu Galindów. Znajdują się tu m.in.: święty gaj, lauks Galindów, groty Perkuna, pieczara wiedźm, czy labirynty demonów. Podczas jego zwiedzania można także zobaczyć inscenizacje obrzędów Galindów oraz różnych sytuacji z życia plemienia.