Punkt widokowy na jezioro Śniardwy, Łuknajno
Wioska Żeglarska, ul. Kowalska 3, Mikołajki
Wioska znajduje się w centrum Mikołajek i uchodzi za najpiękniejszy port na Mazurach. Jest dobrze wyposażona – znajdziecie tu punkt szkutniczy, sanitariaty, natryski, pralnię, a nawet stację benzynową dla jachtów i myjnię jachtową. Są tutaj liczne restauracje, a także butiki i sklepy żeglarskie. Codziennie odbywają się koncerty lub inne wydarzenia żeglarskie.
Muzeum Reformacji Polskiej (pl. Kościelny 4) i Kościół pw. św. Trójcy (pl. Kościelny 3), Mikołajki
Muzeum mieści się w XIX-wiecznym budynku probostwa i poświęcone jest historii polskiej reformacji. Zgromadzono tu unikatowy zbiór dokumentów, dotyczących rozwoju protestantyzmu, przede wszystkim na Mazurach. Najstarszy ze starodruków pochodzi z 1658 r. Wśród wielu cennych eksponatów można zobaczyć także Biblię w języku polskim z 1726 r.
Naprzeciw muzeum stoi XIX-wieczna, klasycystyczna świątynia ewangelicko-augsburska pw. św. Trójcy.
Stacja Badawcza Instytutu Parazytologii PAN im. Profesora Andrzeja Malczewskiego, Kosewo Górne
Jest to placówka badawcza, w której, w warunkach zbliżonych do naturalnych, żyją stada trzech, występujących w Polsce, gatunków jeleniowatych: jeleni szlachetnych, danieli zwyczajnych i jeleni wschodnich. Można je obserwować podczas ekscytującego spaceru. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, który dzieli się z nami wiedzą o żyjących tu zwierzętach.
Uwaga: Zwiedzanie możliwe jest od 1 maja do 31 sierpnia.
Muzeum Sprzętu Wojskowego, ul. Przemysłowa 11c, Mrągowo
Jest to prywatne muzeum, gromadzące pojazdy wojskowe. Obecnie jest ich tu ponad 100. Trzon kolekcji stanowi sprzęt wykorzystywany przez armie dawnego Układu Warszawskiego. Natomiast najstarszymi eksponatami są dwie ciężarówki wyprodukowane w czasie II wojny światowej. Atrakcją muzeum są też regularnie organizowane przejażdżki wybranymi pojazdami.
Muzeum w Mrągowie, ul. Ratuszowa 5, Mrągowo
Muzeum mieści się w zabytkowym ratuszu i ma charakter regionalny. Można tu zobaczyć dwie wystawy stałe. Pierwsza poświęcona jest historii miasta. Druga z kolei – archeologiczna – opowiada o pradziejach rejonu Mrągowa. Organizowane są tu również wystawy czasowe.