Krzyż św. Brunona z Kwerfurtu, ul. św. Brunona, Giżycko
Krzyż stoi na wzgórzu wznoszącym się nad jeziorem Niegocin. Ustawiono go w 1910 r., w najbardziej prawdopodobnym miejscu męczeńskiej śmierci św. Brunona z Kwerfurtu, doznanej z rąk Prusów w 1009 r. Św. Brunon przebywał tu z misją ewangelizacyjną. Co ważne dla nas, starał się on propagować w Europie nazwę państwa piastowskiego Polonia.
Twierdza Boyen, ul. Turystyczna 1, Giżycko
Jest to pruska twierdza, wzniesiona w XIX wieku. Po I wojnie światowej straciła swoje strategiczne znaczenie. W czasie II wojny światowej mieściły się tu m.in. szpital polowy i ośrodek Abwehry. W 1945 r. twierdza przeszła w ręce Wojska Polskiego.
Obecnie można ją zwiedzać. Znajdują się tu różne ekspozycje, zarówno związane z samą twierdzą, jak i z historią Giżycka. Warto zobaczyć Laboratorium Prochowe, a w nim różne rodzaje broni palnej. Ciekawe są też: warsztat zbrojmistrza przedstawiający wyposażenie kuźni kowalskiej, czy stajnia z wozownią, gdzie obejrzymy m.in. rozmaite pojazdy konne.
Most obrotowy, ul. Moniuszki, Giżycko
Most przerzucony jest nad Kanałem Giżyckim (Łuczańskim). Zbudowano go w XIX wieku. Otwierany jest za pomocą siły ludzkich mięśni. Jest to jedyny taki – wciąż działający – most w Europie! Od listopada do marca przeprawa jest zamknięta dla ruchu wodnego.
Molo, Giżycko
Wieża ciśnień, ul. Warszawska 37, Giżycko
Wieżę zbudowano w 1900 r., w stylu neogotyckim. Obecnie pełni ona funkcję turystyczną. Można tu obejrzeć ciekawe eksponaty, związane z historią regionu, zrelaksować się w kawiarni, a także podziwiać panoramę okolicy z tarasu widokowego.
“Zwalony most”, Grądy Kruklaneckie
Są to ruiny mostu kolejowego, zbudowanego w 1924 r. nad Sapiną. Był to jeden z najdłuższych mostów na Mazurach. Służył do końca II wojny światowej. Wówczas zaminowali go wycofujący się żołnierze niemieccy, jednak… nie wysadzili go.
Niedługo po wojnie zrobili to okoliczni mieszkańcy, korzystając z detonatora, który przez cały czas pozostawał ukryty w pobliskim bunkrze obserwacyjnym. Chcieli w ten sposób zapobiec grabieżom dokonywanym w Prusach przez Armię Czerwoną.
Młyn-spichlerz, Żywki 26/2
Ten okazały budynek był prawdopodobnie młynem, który jednocześnie pełnił rolę spichlerza. Prawdopodobnie też należał do miejscowego zespołu dworskiego z XIX wieku. Tego typu obiekty są charakterystyczne dla Warmii i Mazur oraz budownictwa pruskiego. Niestety ten obecnie popada w ruinę.
Zagroda żubrów, Wolisko
W zagrodzie można podglądać żyjące tutaj żubry. Zwierzęta najlepiej obserwować korzystając ze specjalnie przygotowanych stanowisk. Zwiedzanie zagrody odbywa się z przewodnikiem.
Protip: Warto zaplanować wizytę tak, by w zagrodzie zjawić się na początku pory karmienia żubrów.