Błędne Skały, Bukowina Kłodzka

Nawiguj

Błędne Skały powstały w wyniku wietrzenia piaskowca ciosowego. Obejmują one zespół osobliwych formacji skalnych o wysokości 6 – 11 m. Labirynt szczelin i zaułków, niekiedy niezwykle wąskich, oddziela bloki skalne kilkunastometrowej wysokości. Wśród licznych form skalnych można wymienić takie jak “Skalne Siodło”, “Kurza Stopka”, “Labirynt”, “Tunel”, “Wielka Sala”. Miejsce to pełne jest historii i legend, a w jego pobliżu znajduje się także “Głaz Trzech Krzyży”, miejsce pilnie strzeżone w przeszłości.

Jest kilka teorii o pochodzeniu nazwy “Błędne Skały”. Jedna z nich jest interpretacja nazwy jako metafory trudności w nawigowaniu przez złożony labirynt skalny, gdzie wąskie przejścia i rozgałęzione ścieżki mogą prowadzić do dezorientacji, a podróżni mogli się zgubić. Inna, mówi o Wilczych Dołach. Według legendy, to Liczyrzepa miał być odpowiedzialny za stworzenie Błędnych Skał.

Aby dotrzeć do Błędnych Skał, istnieją dwa parkingi – dolny, bezpłatny, oraz górny, płatny, dostępny tylko w sezonie. Zwiedzanie zajmuje ok. 40 min.

Skały te były również planem filmowym dla “Opowieści z Narnii” oraz innych polskich produkcji, np. “Przyjaciel Wesołego Diabła” czy “Dwa Światy”.

Błędne Skały są doskonałym punktem wyjścia do wielu wycieczek w okolicy. Jednym z najpopularniejszych celów jest Szczeliniec Wielki, najwyższy szczyt w Górach Stołowych.