Trasa 27: Krościenko, Ustrzyki Dolne, Czarna Górna, Polana, Smolnik, Lutowiska

Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓDTrasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

Cerkiew pw. Narodzenia Bogurodzicy, Krościenko

Nawiguj

Jest to dawna greckokatolicka cerkiew zbudowana pod koniec XVIII wieku. Obok cerkwi stoi drewniana dzwonnica z XIX wieku. W pobliżu znajduje się także stary, cerkiewny cmentarz. W 1971 r. świątynia została przejęta przez Kościół rzymskokatolicki. Obecnie pełni funkcję kościoła parafialnego.

Mural Arkadiusza Andrejkowa na domu (Cichy memoriał), Krościenko

Nawiguj

Jest to tzw. deskal, czyli mural namalowany na drewnianym budynku. Arkadiusz Andrejkow tworzy je w ramach projektu pt. “Cichy memoriał”. Większość powstała w podkarpackich wsiach. Artysta inspiruje się starymi fotografiami dawnych mieszkańców tych miejscowości. Ten deskal przedstawia pochodzących z Grecji rodziców obecnych właścicieli budynku.

Izba pamięci akcji “H-T”, Ustjanowa Górna 8

Nawiguj

W 1951 r. dokonano korekty granicy między Polską a ZSRR. Był to efekt znalezienia się naszego kraju w radzieckiej strefie wpływów i uzależnienia od silniejszego sąsiada. Polska straciła wówczas zakole Bugu zasobne w węgiel kamienny i żyzne gleby. “Zyskała” natomiast obszar z ubogimi glebami i takimiż złożami ropy naftowej w rejonie Ustrzyk Dolnych.

Konsekwencją korekty granicy była akcja przesiedleńcza o kryptonimie “H-T” (nazwana tak od pierwszych liter stolic wysiedlanych powiatów: Hrubieszów i Tomaszów). Izba pamięci dokumentuje dramatyczne losy przesiedleńców, którzy z dnia na dzień musieli odnaleźć się w nowych realiach w trudnym do życia, górskim terenie.

Strona izby

Muzeum Młynarstwa i Wsi, ul. Fabryczna 12, Ustrzyki Dolne

Nawiguj

Muzeum mieści się w młynie zbudowanym w 1925 r. Jest jedynym w Polsce, w którym poznamy kompletne linie do czyszczenia i mielenia zboża w młynie z nowoczesnym napędem.

Możemy tu obejrzeć pochodzące z XIX wieku maszyny używane w młynarstwie. Najcenniejszym eksponatem jest gniotownik walcowy z lat 30. XIX wieku, jeden z najstarszych w Europie. Warto także zwrócić uwagę na mlewniki walcowe, czy też odsiewacze ramowe.

Wystawa plenerowa obok młyna prezentuje dawne maszyny rolnicze, wykorzystywane w gospodarstwach w XIX i XX wieku.

Strona muzeum

Cerkiew pw. św. Mikołaja, Hoszów

Nawiguj

Jest to dawna cerkiew greckokatolicka, której budowa rozpoczęła się w połowie lat 30. XX wieku. Przerwał ją wybuch II wojny światowej, po której Hoszów do 1951 r. znajdował się w granicach ZSRR.

Budowę cerkwi ukończono w 1948 r. i do 1951 r. służyła wiernym z ZSRR. Potem została opuszczona, a w 1971 r. przejęta przez Kościół rzymskokatolicki.

Muzeum Historii Bieszczad, Czarna Górna 6

Nawiguj

Jest to prywatne muzeum poświęcone historii regionu bieszczadzkiego. Na stosunkowo niewielkiej powierzchni zgromadzono tu ponad 2 tysiące eksponatów w większości z XIX i XX wieku. Po ekspozycji oprowadzają właściciele muzeum.

Możemy tu zobaczyć m.in. pamiątki wojskowe, dokumenty, tablice z okresu PRL, przedmioty codziennego użytku oraz narzędzia kowalskie i rolnicze. Warto zwrócić uwagę na cerkiewne krzyże i monstrancje. Szczególnie że w wielu dawnych cerkwiach, które możecie odwiedzić w tym regionie, nie zachowało się oryginalne wyposażenie.

Strona muzeum

Grota w Rosolinie (Jaskinia Jahybta)

Nawiguj

Grota znajduje się w urokliwym miejscu nad brzegiem potoku Czarnego. Nie jest jednak zbyt duża. Wrażenie robi za to bardzo wysoka – jak na lokalne warunki – skała nad nią.

Pod samą grotę można podjechać SUV-em. Kamper lub samochód osobowy trzeba zostawić na parkingu i udać się na krótki spacer. Po drodze mijamy dużą polanę na której można obserwować dzikie zwierzęta.

Hos, “ul. cudów 1”, Polana

Nawiguj

AKTUALIZACJA: Hosa nie spotkacie już w Polanie, odszedł na wieczną wędrówkę 19.06.2023 r.. Spoczywaj w pokoju Wolny Człowieku…

“Gdzie mieszka słynny Hos, bohater serialu pt. »Drwale i inne opowieści Bieszczadu«”, takie pytanie często można usłyszeć w sklepie w Polanie. Wielu fanów produkcji chce osobiście poznać tę nietuzinkową, a przy tym kontrowersyjną postać.

Barak Hosa znajduje się przy drodze na Skorodne w miejscowości Polana. Hos chętnie przyjmuje gości, pozuje do zdjęć i opowiada o swoim życiu.

Około 100 metrów obok znajduje się domek jego brata Zbyszka, który występował w tym samym serialu. Jego także warto odwiedzić i posłuchać historii o Bieszczadach.

Park Gwiezdnego Nieba “Bieszczady”

Nawiguj

Park powstał w 2013 r. Jest jednym z dwóch parków ciemnego nieba w Polsce. Pod względem wielkości jest drugi w Europie. Celem jego istnienia jest zachowanie nocnego nieba od nadmiaru światła. Dzięki temu bez przeszkód można prowadzić tu obserwacje astronomiczne, co gdzie indziej, a szczególnie w miastach, jest utrudnione.

Warto jednak zatrzymać się tutaj również w dzień. Będziecie wtedy mogli podziwiać fantastyczną panoramę okolicy.

Cerkiew pw. św. Michała Archanioła, Smolnik

Nawiguj

Jest to dawna cerkiew greckokatolicka z 1791 r., jeden z niewielu śladów po wsi Smolnik. Reprezentuje typ bojkowski. Jest jedną z trzech zachowanych tego typu świątyń w Polsce.

Elementami oryginalnego wnętrza są: fragment polichromii przedstawiający kotarę podtrzymywaną przez anioły i kartusze, w których dawniej znajdowały się postacie proroków starotestamentowych.

W 1973 r. cerkiew została przejęta przez Kościół rzymskokatolicki. W 2013 r. wpisano ją na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Ujście Wołosatego do Sanu

Nawiguj

Jest to typowo widokowe miejsce. Bardzo malownicze, idealne na chwilę przerwy w podróży. Znajduje się przy głównej drodze. Tuż obok jest parking z toaletami. Jeśli będziecie mieć szczęście, to po wschodzie słońca będziecie mogli obserwować dzikie zwierzęta.