Twierdza Modlin, ul. Bema 500, Nowy Dwór Mazowiecki

Nawiguj

Modlińska twierdza jest jedną z największych w Europie (porównywalną jedynie z francuską twierdzą Verdun). Jej budowa rozpoczęła się w 1806 r. z rozkazu Napoleona Bonaparte. W późniejszych latach została przebudowana i znacząco rozbudowana przez Rosjan.

Twierdza składa się z wielu elementów. W Nowym Dworze Mazowieckim znajduje się centralna część umocnień wraz z cytadelą, w której kiedyś mieściły się koszary. Warto wiedzieć, że jest to najdłuższy budynek w Europie, mierzący 2250 metrów! W pobliżu znajdują się dwa umocnione przedmościa – nowodworskie i kazuńskie. Tę centralną część otaczają z kolei dwa pierścienie fortów (zewnętrzny i wewnętrzny).

Twierdzę można zwiedzać samodzielnie lub z przewodnikiem. W niektórych obiektach urządzono wystawy. Należy przy tym pamiętać, że twierdza zajmuje ogromny teren, a także wtopiona jest we współczesną, miejską tkankę. Niektóre obiekty znajdują się w prywatnych rękach i samodzielnie można je zobaczyć tylko z zewnątrz.

Zwiedzanie fortów wewnętrznego i zewnętrznego pierścienia to osobna kwestia. Część z nich nie doczekała do naszych czasów (zresztą budowę nie wszystkich rozpoczęto), dostęp do innych jest ograniczony. Są jednak i takie, które można obejrzeć, przy czym wiąże się to z wyjazdem poza Nowy Dwór Mazowiecki.

Zwiedzanie twierdzy

Przejdź do całej trasy: trasa 1