Kamieniecka Izba Pamiątek – Archiwum Społeczne im. Stefana Gnaczy, Kościelna 3, Kamieniec Ząbkowicki

Nawiguj

Niedaleko pocysterskiego kościoła znajduje się Kamieniecka Izba Pamiątek, która została założona w 2002 r. z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ziemi Kamienieckiej. Jej celem jest zachowanie i promowanie historii oraz kultury regionu Kamieńca Ząbkowickiego. Izba pełni rolę miejsca, w którym zgromadzone są eksponaty związane z historią, tradycją i życiem społecznym Kamieńca. Wystawy tematyczne obejmują działy etnograficzny, archeologiczny, szaty i paramenty liturgiczne oraz inne. Eksponaty stanowią własność TMZKam, prywatną, oraz Parafii Rzymsko-Katolickiej.

W Izbie Pamiątek można oglądać różnorodne eksponaty, m.in. szaty liturgiczne, sprzęty domowe z minionych epok (np. młynek do kawy, radio, telewizor), starodawne maszyny rolnicze, butelka pochodząca z przedwojennej apteki w dawnym Camenz, silnik z czasów II wojny oraz pamiątkowe medale, znaczki i pieczęcie związane z historią regionu.

Trzeba wcześniej umówić się na wizytę, ponieważ opiekunowie Izby normalnie pracują zawodowo, a muzeum zajmują się charytatywnie. Jednak po skontaktowaniu się znajdują czas, by podzielić się swoją pasją i bogatą wiedzą z odwiedzającymi.

Strona izby