Kopalnia Złota, ul. Złota 7, Złoty Stok

Nawiguj

wyprawomaniak.pl

Zdjęcie 1 z 15

wyprawomaniak.pl

Złoty Stok był najstarszym ośrodkiem górniczo-hutniczym w Polsce, znanym z wydobycia złota. Pierwsze ślady eksploatacji złóż w tym miejscu pochodzą z X wieku.

Współcześnie górnictwo w Złotym Stoku to już historia, którą możemy poznać odwiedzając Kopalnię Złota (dawną kopalnię złota i arsenu), a także znajdujące się obok Średniowieczną Osadę Górniczą oraz sztolnię Ochrową (samochód zostawiamy w jednym miejscu, można kupić bilet łączony, pozwalający odwiedzić wszystkie trzy obiekty).

Zwiedzanie kopalni rozpoczynamy od sztolni Gertruda. Zobaczymy tu m.in.: dawne narzędzia górnicze i hutnicze, kolekcję minerałów, piec muflowy do wytopu złota, czy zaaranżowane laboratorium alchemika Schärfenberga, który odzyskiwał arszenik z rud arsenu. Dodatkowo część sztolni możemy przepłynąć łodzią.

Dalej zobaczymy chodnik Śmierci, gdzie wykonywano wyroki śmierci na górnikach za kradzież złota oraz podziemny wodospad w sztolni Czarnej. Na powierzchnię wydostaniemy się podziemnym tramwajem.

Protip: Zarówno kopalnię, jak i znajdujące się przy niej kolejne dwa obiekty zwiedza się z przewodnikiem. W sezonie bilety należy rezerwować z wyprzedzeniem.

Strona kopalni