Krucze Skały, Szklarska Poręba

Nawiguj

Krucze Skały, położone w zachodnich Karkonoszach w Szklarskiej Porębie, to niezwykłe miejsce, które skrywa zarówno piękną przyrodę, jak i bogatą historię przesiąkniętą legendami. Skały te, tworzące granitognejsową wychodnię skalną, sięgają wysokości nawet 30 m, prezentując imponujące filary i kształty. Stały się swoistym centrum wspinaczkowym z trasami o różnych stopniach trudności i świetnym punktem widokowym.

Według miejscowych podań, Krucze Skały zyskały swoją nazwę od przylatujących tu kruków, które, podobno, opowiadały sobie historie z Karkonoszy. Legenda ta wpleciona jest w opowieść o dwóch braciach– jednym bogatym, drugim biednym drwalem.

Biedny drwal, walcząc z biedą, zdecydował się poświęcić wzrok, aby zdobyć mąkę dla swoich głodujących dzieci. W wyniku tego tragicznego wyboru, postanowił zasiąść pod Kruczymi Skałami i został obdarowany cudownym uzdrowieniem przez sowy, które opowiadały mu tajemne wiadomości zebrane w trakcie Sowiej Nocy. Dzięki nim odzyskał wzrok i znalazł skarb ukryty w potoku.

Z kolei bogaty brat, zazdroszcząc biednemu jego szczęścia, postanowił podążyć tym samym śladem. Niestety dla niego, zamiast spotkać sowy, przywitały go kruki, które zidentyfikowały go jako niegodziwca. Został bestialsko rozerwany na kawałki, co stało się karą za jego chciwość i złe uczynki.