Ławeczka Hanki Bielickiej w Łomży, Stary Rynek, Łomża

Nawiguj

Zwiedzanie Łomży zaczynamy od Starego Rynku- miejsca pełnego historii miasta. To rozległy plac, na którym znajduje się na fontanna, Ratusz i ławeczka Hanki Bielickiej. Otoczony jest odbudowanymi, pseudobarokowymi kamienicami.

Miasto powstało w X wieku, na wysokiej skarpie doliny rzeki Narew. Pozostałością po tamtych czasach jest olbrzymie grodzisko nazwane „Górą Królowej Bony” oraz „Wzgórzem św. Wawrzyńca”. Łomża rozkwitła w XV i XVI w. jako ważny ośrodek handlowy na szlaku rzecznym Narew-Wisła. Choć doświadczyła upadku w XVII w. z powodu wojen szwedzkich, odbudowała się w XIX-XX w. Po II wojnie światowej, Łomża stała się stolicą województwa, przyspieszając rozwój gospodarczy i budownictwo mieszkaniowe. 

Ławeczka Hanki Bielickiej to hołd dla wybitnej łomżynianki, aktorki i królowej kabaretu- Anny Bielickiej. Swoją sławę zawdzięcza “najpiękniejszej chrypce świata” i radiowemu programowi “Podwieczorek przy mikrofonie”. Jej kariera obejmowała również filmy, np.: “Pan Wołodyjowski”, gdzie zagrała słynną ciotunię.