MuzeON – Multimedialne Muzeum na Klifie im. Władysława Jagiełły, Klifowa 3B, Trzęsacz

Nawiguj

To lokalne muzeum wyróżnia się formułą wystawy. Zamiast tradycyjnych gablot z eksponatami znajdziemy tu głównie multimedialne prezentacje, animacje i projekcje.

Dowiemy się tu np. o 15-tym południku, który przebiega przez Trzęsacz. Wyznacza on granicę środkowoeuropejskiej strefy czasowej.

Przede wszystkim jednak poznamy historię XII-wiecznego kościoła pw. św. Mikołaja, którego ruiny możemy zobaczyć nieopodal muzeum. Kiedyś budowla znajdowała się 2 kilometry od morza. Jednak w wyniku abrazji linia brzegowa przesuwała się w głąb lądu, coraz bardziej zagrażając kościołowi. Na początku XX wieku jego część runęła do morza. Do dziś przetrwał tylko fragment ostatniej ściany.

Legenda, którą można usłyszeć w muzeum mówi, że dawno temu miejscowy ksiądz postanowił nawrócić na chrześcijaństwo syrenę, która zaplątała się rybakom w sieci. Ochrzcił ją więc, a potem zamknął w pomieszczeniu przy kościele. Syrena umarła z tęsknoty za morzem. Nieroztropny kapłan postanowił pochować ją na przykościelnym cmentarzu. Rozgniewało to boga mórz, który nakazał falom bić w brzeg, aż odzyskają ciało syreny. I tak morze pochłaniało ląd, zabierając w końcu kościół z cmentarzem.

Mam nadzieję, że udało mi się zachęcić Was, do odwiedzenia tego miejsca. Trzęsacz, choć niewielki, odkryje przed Wami wiele tajemnic.

Strona muzeum