Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych, ul. Sowińskiego 2, Szydłowiec

Nawiguj

Jest to pierwsze na świecie i jedyne w Polsce muzeum poświęcone ludowym instrumentom muzycznym. Mieści się w Zamku Szydłowieckich i Radziwiłłów. Gotycki zamek zbudowano pod koniec XV wieku. W I połowie XVI wieku został przebudowany na renesansową rezydencję. Ostatnia przebudowa z I połowy XVII wieku nadała mu z kolei charakter późnorenesansowy i barokowy.

W muzeum można obejrzeć dwie wystawy stałe. Pierwsza pt. “Instrumenty … – zobaczyć i usłyszeć tradycję” przedstawia polskie instrumenty ludowe. Druga pt. “Magia instrumentów. Osobliwości »inwencja trzygłosowa«” prezentuje unikatowe artefakty muzyczne.

Odbywają się tu także wystawy czasowe. Zwiedzanie uatrakcyjniają liczne multimedia. Dzięki nim dowiemy się wielu ciekawostek, poznamy budowę różnych instrumentów, usłyszymy je, a na niektórych nawet uda się nam zagrać!

Oprócz muzeum w zamku mieści się Szydłowieckie Centrum Kultury. Organizowane są tutaj liczne wystawy artystyczne. Przygotowano także ekspozycje zbiorów historycznych, etnograficznych i kolekcjonerskich. Warto je obejrzeć, zwiedzając przy okazji zamkowe wnętrza.

Strona muzeum