Obryw Skalny, Bardo

Nawiguj

Obryw Bardzki znajduje się na zachodnim stoku Kalwarii. Charakteryzuje się imponującymi rozmiarami- ma ok. 90 m wysokości i do 200 m szerokości. Składa się z dwóch głównych części: górnej strefy oderwania ze ścianą skalną oraz dolnego jęzora osuwiskowego. Na szczycie osuwiska znajduje się punkt widokowy, z którego rozciąga się malownicza panorama miasta Barda, Przełomu Bardzkiego oraz północnej części Grzbietu Zachodniego Gór Bardzkich.

Osuwisko powstało w wyniku długotrwałych opadów deszczu 24 sierpnia 1598 r., kiedy to podmyte przez Nysę Kłodzką podnóża Kalwarii spowodowały nagłe osunięcie się znacznej części zachodniego zbocza. Masy skał i ziemi zatamowały koryto rzeki, powodując spiętrzenie wody i częściowe zalanie miasta.

Idąc na szczyt obrywu poruszamy się Kalwaryjską Drogą Krzyżową, wybudowana w latach 1833-1839. Prowadzi ona przez jar, wzdłuż którego płynie potok, a następnie stromymi zakosami wznosi się na szczyt, oferując piękne widoki na miasto. Każda stacja drogi krzyżowej jest prostokątnym słupem o skromnych, klasycystycznych formach. Na szczycie znajduje się krzyż.