Podziemne Miasto Osówka, Świerkowa 29d, Sierpnica

Nawiguj

Podziemne Miasto Osówka to unikatowy obiekt militarny, którego początek sięga połowy 1943 r. Powstał w ramach tajnego projektu Riese realizowanego przez III Rzeszę Niemiecką. Cel budowy kompleksu do dziś stanowi zagadkę. Niektórzy sugerują, że miała to być tajna kwatera Adolfa Hitlera, inni z kolei twierdzą, że Osówka miała służyć jako podziemne fabryki zbrojeniowe. Do prac wykorzystywano zarówno robotników, jak i więźniów z obozu koncentracyjnego Gross-Rosen.

Kompleks Osówka składa się z systemu betonowych korytarzy, hal i umocnień. Wyróżnia się dwa obiekty: “Kasyno” i “Siłownia”, które przyciągają największą uwagę podczas zwiedzania. Eksploracja odbywa się pod opieką przewodnika, który prowadzi przez trasy: historyczną oraz ekstremalną. Trasa historyczna obejmuje betonowe wartownie, hale z szalunkami oraz betonowe korytarze techniczne, prezentując historię więźniów pracujących w Górach Sowich podczas II wojny światowej. Natomiast trasa ekstremalna prowadzi przez tajemnicze korytarze, gdzie przewodnik opowiada o powojennych losach Osówki i próbach rozwikłania jej tajemnicy.

Podziemne Miasto Osówka to nie tylko historia ukryta pod ziemią, ale także na powierzchni. Spacer po terenie kompleksu ujawnia pozostałości po obozie pracy, fundamenty po kruszarkach, elektrowni oraz inne naziemne obiekty.

Strona Osówki