Trasa 57: Paprotnia, Żelazowa Wola, Sochaczew

Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓDTrasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

Klasztor Niepokalanów, ul. Kolbego 5, Paprotnia

Nawiguj

Jest to franciszkański klasztor, założony w 1927 r. przez ojca Maksymiliana Kolbego. Dość szybko powstał tu duży ośrodek zakonny, z liczną infrastrukturą, a nawet… własną strażą pożarną. Od początku działał tu duży ośrodek wydawniczy pism religijnych, wydawany jest tu m.in. miesięcznik katolicki “Rycerz Niepokalanej”.

II wojna światowa okazała się dla klasztoru wyjątkowo tragiczna. Starczy wspomnieć losy ojca Maksymiliana Kolbego, który został zamordowany w niemieckim obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Okres PRL-u również nie był łatwy dla zakonników.

Klasztor Niepokalanów jest ważnym ośrodkiem pielgrzymkowym. Jego centrum stanowi bazylika Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask, zbudowana w połowie XX wieku w stylu modernistycznym. W podziemiach świątyni można zobaczyć ruchomą szopkę pn. “Panorama Tysiąclecia”, składającą się z 140 figur znanych polskich chrześcijan, “defilujących” przed figurą Matki Bożej Częstochowskiej. Powstała w 1966 r. dla upamiętniania tysiąclecia chrztu Polski.

Będąc tu warto zobaczyć także starą kaplicę pw. św. Maksymiliana, uważaną za kolebkę klasztoru. Można tu również zwiedzić Muzeum św. Maksymiliana, a także zobaczyć replikę jego celi. Własne muzeum ma także działająca tutaj straż pożarna.

Tuż za nim z kolei umiejscowione jest Muzeum Papieskie w którym można zobaczyć dwa samochody: Fiat 130, z którego Jan Paweł II korzystał podczas pierwszej pielgrzymki do ojczyzny oraz samochód-kaplica z którego z kolei korzystał podczas procesji eucharystycznej w Warszawie w 1987 r.

Dom Urodzenia Fryderyka Chopina, Żelazowa Wola 15

Nawiguj

W Żelazowej Woli, w domu w którym urodził się Fryderyk Chopin, urządzono muzeum jemu poświęcone. Budynek ten jest pozostałością po dawnym dworku – jego wschodnią oficyną. Otacza go park krajobrazowy z XVIII wieku.

Wykorzystując elementy wystroju z epoki w oficynie zaaranżowano wnętrza skromnego, XIX-wiecznego dworku. Urządzono w nich ekspozycję biograficzną, poświęconą Fryderykowi Chopinowi. W posiadłości często organizowane są też koncerty jego muzyki.

Strona muzeum

Cmentarz żołnierzy bitwy nad Bzurą, ul. Żołnierska 1, Sochaczew

Nawiguj

Bitwa nad Bzurą miała miejsce w dniach 9-22 września 1939 r. i była największą bitwą, stoczoną w trakcie kampanii wrześniowej. Niniejszy cmentarz jest z kolei największą nekropolią żołnierzy tej batalii. Spoczywa ich tutaj 3693.

Pomnik upamiętniający miejsce śmierci Bolesława Krzywoustego, ul. Staszica 25, Sochaczew

Nawiguj

Pomnik powstał w latach 30. XX wieku, dla upamiętnienia 800. rocznicy śmierci Bolesława Krzywoustego. W tym miejscu znajdowało się romańskie opactwo benedyktynów pw. św. Trójcy. Bolesław Krzywousty w październiku 1138 r. miał brać udział w polowaniu w pobliskiej puszczy. Zachorował wówczas i zmarł, prawdopodobnie w sochaczewskim klasztorze.

Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, pl. Kościuszki 12, Sochaczew

Nawiguj

Muzeum mieści się w zabytkowym budynku miejskiego ratusza. W głównej mierze poświęcone jest bitwie nad Bzurą – to najokazalsze w Polsce muzeum jednej bitwy.

Wystawa główna pt. “Pole Bitwy 1939-1945” prezentuje największy w Polsce zbiór pamiątek z kampanii wrześniowej: broni, umundurowania i ekwipunku żołnierzy, etc. Przede wszystkim związanych z bitwą nad Bzurą. Część wystawy opowiada o losach Sochaczewa i okolic w trakcie okupacji hitlerowskiej, a także o mieszkańcach ziemi sochaczewskiej, walczących na frontach II wojny światowej.

Wystawa pt. “Nad Bzurą bez zmian” opowiada o walkach pozycyjnych na Mazowszu podczas I wojny światowej. Z kolei na dziedzińcu muzeum można obejrzeć ekspozycję sprzętu bojowego Wojska Polskiego (także z okresu po II wojnie światowej).

W części muzealnych sal zorganizowano ekspozycje poświęcone historii i pradziejom Sochaczewa i ziemi sochaczewskiej, poczynając od epoki kamienia.

Zamek Książąt Mazowieckich w Sochaczewie, ul. Podzamcze, Sochaczew

Nawiguj

Zamek zbudowano w XIV wieku w miejscu drewniano-ziemnej warowni. W 1377 r. uchwalono tutaj statut mazowiecki – pierwszy spisany zbiór praw dla całego Mazowsza.

Niestety od początku XVI wieku zamek popada w ruinę. Jego odbudowa nastąpiła w I połowie XVII wieku. Kolejne zniszczenia przypadły na czas wojen ze Szwedami. Pod koniec XVIII wieku częściowo go odbudowano. Ostatecznie zamek został zniszczony przez wojska pruskie w czasie insurekcji kościuszkowskiej. Pozostały po nim jedynie ruiny.

Cmentarz żydowski, ul. Sierpniowa 1, Sochaczew

Nawiguj

Cmentarz założono prawdopodobnie na przełomie XV i XVI wieku. Pierwotnie był miejscem pochówku także dla Żydów warszawskich. Podczas II wojny światowej został zniszczony. Do dziś przetrwały nieliczne nagrobki, najstarszy z 1810 r. Znajduje się tu symboliczna ściana płaczu – pomnik ku czci ofiar Holocaustu.

Kiedyś nieopodal był cmentarz muzułmański. Jego pozostałość stanowi XIX-wieczna tzw. baszta tatarska. Pochodzi z okresu, kiedy stacjonowała tu carska muzułmańska jednostka wojskowa. Obecnie jest to teren liceum.

Muzeum Kolei Wąskotorowej, ul. Licealna 18, Sochaczew

Nawiguj

Muzeum mieści się na terenie dawnej stacji Sochaczewskiej Kolei Dojazdowej. Można tu zobaczyć największy zbiór wąskotorowych pojazdów szynowych w Europie! Już to wystarczy za powód, aby zaplanować wizytę w tym miejscu.

Obecnie w skansenie można zobaczyć 163 takie pojazdy. Ponad 50 kolejnych oczekuje na konserwację. Jednym z ciekawszych eksponatów jest salonka Wojciecha Jaruzelskiego. Z kolei przemierzając muzealne sale można obejrzeć wystawę opowiadającą o funkcjonowaniu kolei wąskotorowych w Polsce w różnych okresach.

Nie lada atrakcją są także odbywające się w sezonie letnim wycieczki kolejowe pociągiem retro do Puszczy Kampinoskiej. Skład prowadzi przedwojenny parowóz Px29-1704.

Strona muzeum

Dwór w Czerwonce, ul. Głowackiego 2, Sochaczew

Nawiguj

Dwór w stylu klasycystycznym wzniesiono około 1800 r. Otaczają go pozostałości parku krajobrazowego. Na przestrzeni dziejów często zmieniał właścicieli. W czasie II wojny światowej został zajęty przez Niemców. W 1944 r. rezydował tu gen. Erich von dem Bach, dowodzący wojskami walczącymi przeciw warszawskim powstańcom. Obecnie mieści się tu szkoła muzyczna.