Ratusz, pl. Wolności 1, Lwówek Śląski

Nawiguj

Jego historia sięga XIII w., kiedy to na miejscu pierwotnego Domu Kupców zbudowano pierwszy ratusz. Jest przykładem gotycko-renesansowej architektury. Obecną formę zyskał dwa wieki później. Elementy renesansowe wprowadzono w późniejszych latach poprzez prace przy elewacjach.

Obecnie ratusz prezentuje się jako dwukondygnacyjny budynek na planie prostokąta z wysoką wieżą od zachodu. Wschodnia i zachodnia fasada jest ozdobiona szczytami, a południowa wyróżnia się portalem i zdobionymi oknami. Wnętrza są bogato zdobione sklepieniami sieciowymi. Podczas zwiedzania możemy również zobaczyć salę ślubów, w której znajdują się ręcznie wykonane meble dekorowane detalami snycerskimi. W narożnikach sali są charakterystyczne filary ozdobione motywami baśniowymi i zoomorficznymi. Na suficie umieszczono dekoracyjny żyrandol z wizerunkami bóstw weselnych. Ściany zdobią repliki historycznych tapiserii i witraże z okresu neogotyku.

Na jego południowej ścianie możemy znaleźć herb Księstwa Świdnicko-Jaworskiego oraz fontannę z sową. Kilka metrów dalej znajduje się kolejna, tym razem z lwem, który jest symbolem miasta.