Trasa 42: Medynia Głogowska, Dzikowiec, Kolbuszowa, Cmolas, Poręby Dymarskie

Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓDTrasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

Ośrodek Garncarski, Medynia Głogowska

Nawiguj

W XIX wieku w Medyni Głogowskiej prężnie rozwijało się garncarstwo. Piece do wypalania gliny znajdowały się przy wielu chałupach, a nawet… na pastwiskach (te należały do wspólnoty wioskowej).

Dziś tradycje tego rzemiosła kultywuje Ośrodek Garncarski. Tworzą go XIX-wieczne budynki mieszkalne z dawnym wyposażeniem oraz nowe budynki z ekspozycją artystycznych i użytkowych wyrobów glinianych. Są tu też koła do kręcenia naczyń oraz tradycyjny piec do wypalania ceramiki.

W ośrodku prowadzone są zajęcia z garncarstwa (także dla turystów indywidualnych).

Strona ośrodka

Zespół dworsko-parkowy, Dzikowiec

Nawiguj

Zespół dworsko-parkowy nazywany jest perłą Dzikowca. Klasycystyczny dwór wybudowano w 1833 r. Powstały także zabudowania gospodarcze: oficyna, spichlerz, budynek folwarczny, browar i oranżeria. Dwór otacza park w stylu angielskim.

Pałac Tyszkiewiczów, Werynia 3

Nawiguj

Jest to pałac secesyjny, zbudowany w 1905 r.

Podczas II wojny światowej schroniło się tu wielu ziemian, wysiedlonych przez okupanta. Tyszkiewiczowie zatrudniali w swoim majątku żołnierzy podziemia, a hr. Jerzy Tyszkiewicz był w konspiracji. Prowadził działalność wywiadowczą, m.in. w sprawie broni V2.

W 1944 r. rodzina Tyszkiewiczów musiała opuścić pałac (hr. Tyszkiewicz trafił do łagru, gdzie zmarł). Niedawno zwrócono go spadkobiercom przedwojennych właścicieli.

Kolbuszowa

Nawiguj

Krótki spacer po Kolbuszowej zaczniemy od rynku (pl. Wolności). Warto tu zwrócić uwagę na zabytkową studnię z końca XIX wieku. Niedaleko, przy ul. Piekarskiej znajduje się XIX-wieczny budynek dawnej synagogi. Obecnie mieści się tu biblioteka. Przed budynkiem zorganizowano wystawę poświęconą Janowi Bytnarowi “Rudemu”.

Muzeum Kultury Ludowej – park etnograficzny, ul. Wolska 36, Kolbuszowa

Nawiguj

Skansen przedstawia kulturę ludową Lasowiaków i Rzeszowiaków z przełomu XIX i XX wieku. Zobaczymy tu liczne obiekty architektury drewnianej wraz z wyposażeniem w naturalnym otoczeniu ogródków i sadów. Najmłodszych z pewnością ucieszy widok zwierząt gospodarskich.

Podczas zwiedzania warto zwrócić uwagę na kościół z Rzochowa pw. św. Marka Ewangelisty, młyn wodny, olejarnię, remizę strażacką z dawnym sprzętem gaśniczym, zespół wiatraków, szkołę, czy wiejską karczmę.

W niektórych obiektach urządzono wystawy dotyczące m.in. prac gospodarskich, zwyczajów i obrzędów, czy rękodzieła ludowego.

Strona muzeum

Sanktuarium Przemienienia Pańskiego, Cmolas 252a

Nawiguj

Sanktuarium powstało w związku z objawieniem, które miało miejsce w 1585 r. Przedmiotem kultu jest słynący łaskami, XVII-wieczny obraz Przemienienia Pańskiego.

Można go zobaczyć w kościele pw. Przemienienia Pańskiego, wzniesionym w 1961 r. Poprzednio znajdował się w zbudowanej w pobliżu miejsca objawienia XVII-wiecznej świątyni. Świątynię tę w 1992 r. przeniesiono nieopodal, na niewielkie wzgórze .

Strona sanktuarium

Kościół pw. św. Stanisława Biskupa i św. Wojciecha, Poręby Dymarskie 152

Nawiguj

Kościół został wzniesiony w Cmolasie w XVII wieku. Na obecne miejsce przeniesiono go w 1979 r. Oglądając jego zabytkowe wnętrze warto zwrócić uwagę na XVII-wieczną polichromię oraz barokowy krucyfiks na belce tęczowej, a także na ołtarz główny, dwa ołtarze boczne i chrzcielnicę.