Sanatorium Wielka Pieniawa, Parkowa 4, Polanica-Zdrój

Nawiguj

Sanatorium Wielka Pieniawa to jedno z najbardziej prestiżowych sanatoriów w Polanicy-Zdroju. Zostało wybudowane w 1906 r. i od tamtej pory jest symbolem elegancji i komfortu. Obecnie oferuje ponad 100 różnorodnych zabiegów leczniczych opartych na borowinie, solankach oraz algach i minerałach z Morza Martwego.

Woda z Wielkiej Pieniawy, pozyskiwana z głębokości 34,6 m jest jednym z najstarszych źródeł w Polanicy-Zdroju. Jest to woda o stabilnym składzie, bogata w minerały, która od ponad stu lat korzystnie wpływa na zdrowie kuracjuszy. Jest także jednym z artezyjskich źródeł, co oznacza, że wypływa na powierzchnię pod własnym ciśnieniem.

Sanatorium mieści się w Parku Zdrojowym, który ma powierzchnię prawie 13 ha i dzieli się na pięć części: Park Centralny, Park Leśny, Park Józefa, Park Szachowy oraz park wokół centrum kardiologicznego. Jego historia sięga końca XIX w.- zaczął wtedy pełnić funkcję uzdrowiska, wykorzystując źródło borowinowe.

Roślinność w parku jest obfita i zróżnicowana, obejmując różnorodne gatunki drzew liściastych, np. klony, graby i jesiony. Dodatkowo, można tu znaleźć wiele gatunków roślin przeniesionych z różnych części świata, w tym z Ameryki Północnej, Dalekiego Wschodu i Europy. Niektóre z tych drzew są uznane za pomniki przyrody, tj. żywotnik olbrzymi, topole i jesiony.