Spacer po Szklarskiej Porębie, Jedności Narodowej 18, Szklarska Poręba

Nawiguj

Po wyjściu z młyna sugeruję udać się na krótki spacer po mieście. Zaczynamy od Skweru Radiowej Trójki. Swoją nazwę zawdzięcza ogłoszeniu miasta Stolicą Programu III Polskiego Radia. Możemy w nim zobaczyć Trójkową Aleję Gwiazd, z odciskami ust spikerów i dziennikarzy Trójki na murze przy alejce. Kolejnym punktem jest Pomnik Ducha Gór Liczyrzepy, który jest wzorowany na jego najstarszym wizerunku. U jego stóp umieszczono kapsułę czasu- ma ją chronić do setnej rocznicy nadania praw miejskich Szklarskiej Porębie. Następnie udajemy się do Skweru Obrońców Granic, który oddaje hołd żołnierzom WOP- u i strażnikom granicznym, którzy przez lata chronili granicę w Karkonoszach i Górach Izerskich.

Podczas spaceru można również zauważyć ciekawe elementy zabudowy oraz słynnego słomianego misia, który stoi pod karczmą. Warto również się rozejrzeć i podziwiać tradycyjną, góralską drewnianą architekturę.

Warto również zahaczyć o taras widokowy, który zapewnia doskonały punkt obserwacyjny na Szrenicę i Śnieżne Kotły. Platforma widokowa została umiejscowiona na skale Karczmarz. Jej nazwa nawiązuje do dawnej karczmy, która kiedyś stała w tym miejscu.