Trasa 58: Maciejowice, Dęblin, Gołąb, Bonów

Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓDTrasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

Muzeum im. Tadeusza Kościuszki, Rynek 2, Maciejowice

Nawiguj

Muzeum mieści się w ratuszu. Główna ekspozycja poświęcona jest przywódcy insurekcji kościuszkowskiej, a także rozegranej 10 października 1794 r. bitwie pod Maciejowicami, określanej mianem ostatniej bitwy I Rzeczpospolitej. Oprócz tego można tu zobaczyć znaleziska pochodzące z archeologicznego stanowiska kultury łużyckiej, które znajduje się w pobliskim Kochowie.

Strona muzeum

Fort II Mierzwiączka, Dęblin

Nawiguj

Fort powstał w II połowie XIX wieku, jako element rosyjskiej twierdzy Dęblin. Był to fort artyleryjski. Ładnie położony, jest najlepiej zachowanym fortem dęblińskiej twierdzy. Jest łatwo dostępny, jest tu też gdzie zostawić samochód.

Muzeum Sił Powietrznych, ul. Lotników Polskich 1, Dęblin

Nawiguj

Muzeum poświęcone jest historii polskiego lotnictwa wojskowego. Ekspozycja główna przedstawia umundurowanie i wyposażenie pilotów i techników, falerystykę oraz archiwalia. Znajdują się tu także pamiątki jednostek lotniczych, czy modele statków powietrznych.

Najważniejszym eksponatem jest pochodzący z okresu II wojny światowej sztandar Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie. Ciekawie prezentują się aranżacje: warsztatu mechaników lotniczych, bunkra dowodzenia, czy domku pilota z czasów bitwy o Anglię.

Duże wrażenie robi wystawa plenerowa. Znajduje się na niej aż 70 statków powietrznych; są tu przeciwlotnicze zestawy rakietowe, artyleria przeciwlotnicza, czy zestawy radiolokacyjne. Z bliska zobaczymy takie maszyny jak: MiG-21, MiG-23, Su-22, czy Mi-24. Niektóre można obejrzeć w środku. W hangarze prezentowana jest wystawa techniki wojskowej, m.in. ogromne silniki odrzutowe!

Strona muzeum

Pałac Mniszchów, ul. Dywizjonu 303 35, Dęblin

Nawiguj

Pałac zbudowano w I połowie XVIII wieku w stylu rokokowym. W II połowie XVIII wieku przebudowano go w stylu klasycystycznym. Ciekawostką jest, że w 1783 r. na budynku zamontowano pierwszy w Polsce piorunochron. Pałac otaczają pozostałości parku w stylu angielskim. W przeszłości jednym z właścicieli pałacu był niesławny Iwan Paskiewicz, namiestnik Królestwa Polskiego. Dziś budynek należy do Lotniczej Akademii Wojskowej.

Cytadela, ul. Saperów, Dęblin

Nawiguj

Cytadela powstała w I połowie XIX wieku. Była pierwszym dziełem rosyjskiej twierdzy Dęblin. Początkowo była to twierdza bastionowa (cytadela była zarazem głównym fortem). W II połowie XIX wieku została zamieniona w twierdzę fortową (cytadelę otoczono zespołem fortów).

Twierdzę skasowano w 1909 r., by przywrócić ją przed wybuchem I wojny światowej. W czasie II wojny światowej na jej terenie (m.in. w cytadeli) działał niemiecki obóz jeniecki. Obecnie cytadelę zajmuje Wojsko Polskie.

Brama Lubelska, ul. Podchorążych, Dęblin

Nawiguj

Jest to jedna z dwóch bram paradnych, prowadzących do cytadeli twierdzy Dęblin (drugą była nieistniejąca już Brama Warszawska). Zbudowano ją w stylu neoromańskim, w I połowie XIX wieku. Prowadzi do niej most przerzucony przez fosę. Niestety wejście na niego jest zagrodzone. Cytadelę zajmuje obecnie Wojsko Polskie.

Obok znajduje się odsłonięty w 1925 r. pomnik, poświęcony poległym w walce o niepodległość Polski żołnierzom 15 Pułku Piechoty “Wilków”.

Cmentarz wojenny “Balonna”, ul. Balonna, Dęblin

Nawiguj

Cmentarz znajduje się na stoku dawnej reduty Zajączka. Spoczywają tu żołnierze wielu armii z różnych okresów.

Są tu mogiły żołnierzy polskich oddziałów legionowych, walczących w I wojnie światowej w składzie austriackiej 1 Armii. Jest też symboliczna kwatera żołnierzy rosyjskich z I wojny światowej oraz z wojny polsko-bolszewickiej. Część cmentarza zajmują mogiły żołnierzy 15 Pułku Piechoty “Wilków”, który w latach 1921-1939 stacjonował w twierdzy Dęblin. Znajduje się tu też m.in. symboliczna kwatera polskich lotników, którzy zginęli w latach 1927-1939.

Domek loretański, Gołąb

Nawiguj

Domek loretański jest niewielką budowlą sakralną, zbudowaną na wzór domu Świętej Rodziny z sanktuarium Santa Casa w Loreto. Według tradycji jest to część budynku z Nazaretu, w którym mieszkała Maryja i w którym dzieciństwo spędził Jezus Chrystus.

Domki loretańskie były popularne w krajach katolickich w XVII i XVIII wieku. Ten w Gołębiu zbudowano w latach 1634-1638 w stylu “renesansu lubelskiego”. Ogółem w Polsce jest dziś tylko 18 takich budowli.

Muzeum Nietypowych Rowerów, ul. Puławska 1, Gołąb

Nawiguj

Teoretycznie “rower jaki jest, każdy widzi”. W praktyce sprawa nie jest tak oczywista. Wystarczy odwiedzić Muzeum Nietypowych Rowerów, by przekonać się, że bicykle naprawdę potrafią zaskoczyć swoim wyglądem.

W muzeum możemy zobaczyć, a nawet wypróbować (!) wiele oryginalnych jednośladów, np. rowery poziome, lub cyrkowe. Większość znajdujących się tu pojazdów skonstruował Józef Konstanty Majewski, właściciel muzeum. Przy okazji wizyty w tym miejscu warto także posłuchać jego opowieści, która przybliży nam historię roweru.

Strona muzeum

Bonów (wysiedlona wieś)

Nawiguj

Mieszkańcy dawnego Bonowa zostali wysiedleni w latach 1936-1937. Na wysiedlonym obszarze miał powstać poligon Oficerskiej Szkoły Lotnictwa (obecnie Lotnicza Akademia Wojskowa) w Dęblinie. Część z wysiedlonych mieszkańców założyło inną wieś o tej samej nazwie, położoną obecnie w powiecie świdnickim.

W 60. rocznicę tych wydarzeń ustawiono tutaj kapliczkę z pamiątkową tablicą. Na drzewach rosnących w miejscach dawnych gospodarstw umieszczono tabliczki z informacją o ich niegdysiejszych gospodarzach. Przebiega tędy szlak rowerowy.