Twierdza Łomża – Fort III, Forteczna, Piątnica Poduchowna

Nawiguj

Wycieczkę zaczynamy od Twierdzy Łomża, które miała chronić tereny graniczne z Prusami Wschodnimi. Budowana w latach 1897- 1909 r. przez carską Rosję. Forty I, II i III powstały na prawym brzegu Narwi, wokół Piątnicy Poduchownej, a IV i V- na lewym, koło Łomży.

Fort III znajduje się pomiędzy trasą prowadzącą do Czarnocina a drogą z Łomży do Stawisk. Jest odbiciem lustrzanym Fortu II, który był cytadelą. Wspólnym elementem obu fortów są rowy obronne i wały o wysokości do 5,5 m. Następnie, fort III jak i I oraz II były rozbudowywane. Dodano przede wszystkim schrony pogotowia bojowego oraz podziemną komunikację. Niestety, zwiedzanie fortu nr III możliwe jest tylko z zewnątrz.

Forty Twierdzy Łomża w trakcie rzeczywistych działań wojennych były używane tylko dwukrotnie, wyłącznie przez siły zbrojne Polski. Pierwszy raz, w 1920 r. podczas obrony przed wojskiem sowieckim zmierzającym w kierunku Warszawy, a drugi- podczas kampanii wrześniowej, gdy Łomża broniła się przed atakiem niemieckich oddziałów nadchodzących z obszaru Prus Wschodnich.