Tykocin Rynek, 11 Listopada 2, Tykocin

Nawiguj

Naprzeciwko kościoła Trójcy Przenajświętszej znajduje się tykociński rynek. Na środku placu możemy podziwiać pomnik Stefana Czarnieckiego, który po potopie szwedzkim otrzymał te tereny od swojego monarchy. Jest to drugi najstarszy pomnik świecki w Polsce. 

Kilka metrów dalej możemy zwiedzić zabytkowy Drewniany Dom Mieszczański. Zbudowana z drewnianych bali i pokryta czerwoną dachówką chata, obecnie jest siedzibą fundacji Centrum Badań nad Historią i Kulturą Małych Miast. Jeśli podczas Waszej podróży Dom będzie otwarty- zachęcam do zwiedzenia wnętrza.

Kolejnym obiektem wartym odwiedzenia jest Alumnat. Unikalny w skali Polski, a według Zygmunta Glogera, jeden z najstarszych w Europie domów weterana dla zasłużonych żołnierzy. W XIX w. funkcjonował jako instytucja charytatywna i utrzymywał tę rolę do momentu I wojny światowej, kiedy to uległ uszkodzeniom i przestając pełnić pierwotne zadania. Po 1945 r., budynek był wykorzystywany na różne potrzeby np. jako sala widowiskowa zlokalizowana w dawnej kaplicy czy schronisko PTTK. Od 1993 r. jest własnością prywatną i obecnie pełni funkcję obiektu hotelowo-restauracyjnego z kuchnią kresową. Alumnat był również planem filmowym dla „U Pana Boga w ogródku” oraz „U Pana Boga za miedzą”.