Wodospad Kamieńczyka, Szklarska Poręba

Nawiguj

Wodospad Kamieńczyka to imponująca kaskada potoku Kamieńczyk, spadająca trzema stopniami z wysokości 27 m. Strumień osiąga szerokość ok. 15 m przy samym wodospadzie, a następnie zwęża się do 3 m, tworząc imponujący pięciometrowy kocioł eworsyjny wypełniony blokami skalnymi. Poniżej wodospadu rozciąga się kanion o długości 100 m. W pobliżu znajdują się schroniska “Kamieńczyk” i “Szałas Sielanka”, a taras obok nich pozwala rzucić okiem na Wodospad Kamieńczyka.

Historia wodospadu obejmuje obecność Złotej Jamy za środkową kaskadą, sztucznie wykutej przez walończyków, poszukujących ametystów i pegmatytów. Ze względu na wypadki związane z obrywającymi się odłamkami skalnymi, ściany wodospadu zabezpieczono siatką. Wodospad Kamieńczyka zyskał również sławę jako sceneria filmu “Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”.

Aby podziwiać wodospad z góry trzeba zapłacić za wejście do parku, jednak moim zdaniem, najlepszy widok na kaskadę jest z dolnej części wąwozu. Tutaj obowiązują dodatkowe bilety- bilet wstępu do parku nie zapewnia darmowego wejścia do wąwozu! Zalecam sprawdzenie aktualnych cen i godzin otwarcia, ponieważ wejście do wąwozu nie zawsze jest dostępne.