“Zamczysko” Pałac Gladishof, Henryka Sienkiewicza 96, Piława Górna

Nawiguj

Pałac Gladishof, potocznie znany jako “Zamczysko”, to zabytkowa rezydencja zbudowana na przełomie XVII i XVIII w., kiedy to posiadłość nabył Nickel Tiebert. W kolejnym stuleciu przeszedł gruntowną przebudowę w stylu neogotyckim i eklektycznym. Zmieniał również właścicieli. Po II wojnie światowej pałac popadł w ruinę, jednak w latach 90. XX w. został zakupiony przez spółkę “Nova Polska majątek rolny Zamczysko” i rozpoczęto jego renowację. Obecnie budynek został w znacznym stopniu wyremontowany, otrzymał nowy dach, otynkowano część elewacji i wyposażono wnętrza w stylowe meble. Park wokół pałacu również został uporządkowany i oczyszczony z samosiewek.

Pałac jest dwukondygnacyjny, z wieżą w elewacji północnej i oknami w stylu Tudorów. Wnętrza zostały zniszczone po II wojnie światowej, ale systematycznie prowadzone prace remontowe pozwoliły na ich odrestaurowanie.

Obecnie pałac jest wykorzystywany do organizacji różnorodnych imprez kulturalnych oraz spotkań prywatnych. Choć jest w prywatnych rękach i nie jest otwarty dla zwiedzających jak muzeum, mi udało się go zobaczyć.