Zamek Grodno, Wzgórze Zamkowe, Zagórze Śląskie

Nawiguj

Zamek Grodno, usytuowany na szczycie Góry Choina, na wysokości 450 m n.p.m., to ponad 700 lat historii i doskonały punkt widokowy. Jego początki sięgają czasów Piastów Śląskich, a pod koniec XVI w. został przebudowany na renesansową rezydencję. Dziś jest jedną z najważniejszych i najlepiej zachowanych warowni na terenie Dolnego Śląska.

Obiekt, zwany również Kynsburgiem posiada fascynującą architekturę. Wzniesiony z kamienia na szczycie rozległego wzgórza, był niegdyś największym zamkiem na Śląsku. Otaczał go blankowany mur obwodowy, a w kurtynie południowej znajdowała się niewielka, czworoboczna wieża. Wieża bramna z broną zlokalizowana była w narożniku południowo-zachodnim.

Na terenie zamku można zobaczyć wiele interesujących miejsc i eksponatów, m.in.: salę tortur, loch księżniczki Małgorzaty czy salę rycerską i myśliwską. Dodatkowo, na terenie zamku znajduje się Centrum Bioedukacji Multimedialnej z nowoczesną salą multimedialną poświęconą rezerwatowi przyrody „Góra Choina” oraz salą kinową.

Strona zamku