Zerwany Most II, Kurowo

Nawiguj

Ta atrakcja wymaga krótkiego spaceru. Zostawiamy nasze pojazdy i udajemy się w głąb Narwiańskiego Parku Narodowego. Po drodze możemy podziwiać rozlewiska Narwi i wypatrywać zwierząt. 

Zgodnie z miejscową legendą, robotnicy, którzy budowli most łączący Białystok z Jeżewem w XX w., zmęczeni pracą, przyjęli ofertę diabła. Obiecał on, że most zostanie postawiony w ciągu kilku dni, ale pierwsza osoba, która go przejdzie, odda mu duszę. Słowa dotrzymał, ale ludzie chcieli go przechytrzyć- jako pierwszy przez most przebiegł stary koń. Czart wściekł się i rzucił klątwę- każdy odbudowany w tym miejscu most przetrwa jedynie przez 11 lat, po czym nadejdzie wielka wojna. Do tej pory przekleństwo się sprawdziło:  po raz 1 w 1915 r., gdy Rosjanie spalili przeprawę, po czym wybuchła I wojna światowa i po raz 2 w 1939 r.

Obecnie mieszkańcy nie chcą budowy stałej przeprawy przez Narew w Kruszewie, z obawy przed kolejną wojną, choć władze gminy Choroszcz rozważają budowę kładki zamiast mostu, aby oszukać diabła.